Adris grupa je u srijedu potvrdila da je od slovenskog regulatora zatražili dopuštenje za povećanje svog vlasničkog udjela u Pozavarovalnici Sava, drugoj najvećoj slovenskoj osiguravajućoj kompaniji čiji je pretežiti udio u vlasništvu države. Točno je da Adris grupa, zajedno s tvrtkama u svom sastavu, drži više od 19 posto vlasništva u Sava Re i da smo, u skladu s propisima, zatražili dopuštenje regulatora za povećanje svoga udjela, odgovorili su iz Adris grupe. Pritom ističu kako u svim svojim poslovima, tako i osiguranju, žele biti regionalni lider.
Adris grupa je u srijedu potvrdila da je od slovenskog regulatora zatražili dopuštenje za povećanje svog vlasničkog udjela u Pozavarovalnici Sava, drugoj najvećoj slovenskoj osiguravajućoj kompaniji čiji je pretežiti udio u vlasništvu države.
"Točno je da Adris grupa, zajedno s tvrtkama u svom sastavu, drži više od 19 posto vlasništva u Sava Re i da smo, u skladu s propisima, zatražili dopuštenje regulatora za povećanje svoga udjela", odgovorili su iz Adris grupe.
Pritom ističu kako u svim svojim poslovima, tako i osiguranju, žele biti regionalni lider. "Uz organski rast, ne isključujemo mogućnost akvizicija u tom dijelu posla", navode iz Adris grupe.
Slovenski mediji danas su objavili kako je Adris grupa od slovenskog regulatora tržišta poslovima osiguranja zatražila dopuštenje za povećanje svog udjela u Pozavarovalnici Sava, a prema pisanju portala Telekom Slovenije zatražila je odobrenje po kojemu bi svoj udio mogla povećati na 33 posto.
Slovenska tiskovna agencija STA navodi kako vlasnički udjeli Adrisa i Croatia osiguranja, koje je u većinskom vlasništvu Adris grupe, u slovenskoj osiguravajućoj kompaniji trenutno nisu vidljivi iz knjige dioničara jer su dionice knjižene preko Zagrebačke i Raiffeisen banke, a Croatia je zadnji paket dionica kupila u ožujku ove godine.
Budući da je lani za pola milijarde eura prodala rovinjski TDR, Adris grupa neće imati teškoća u osiguranju sredstava za preuzimanje Pozavarovalnice Sava, što bi u postupku dobivanja većeg udjela trebala dokazati slovenskom regulatoru, ali je osjetljivije pitanje odnos Slovenije prema tome budući da se radi o tvrtki u pretežitom vlasništvu države, a Slovenija je poslove osiguranja definirala kao strateško pitanje svog državnog portfelja, navode slovenski mediji.
Država i njeni fondovi trenutno kontroliraju više od 40 posto vlasništva Sava Re, a strategijom je određeno da državni udio ne smije pasti na manje od četvrtine ukupnog broja dionica.
Osim toga, intencija je države da se u osiguravajućim društvima u Sloveniji osigura stalno disperzirano vlasništvo, pri čemu nijedan investitor ne bi smio imati vlasnički udjel veći od države.
Postupak povećanja udjela Adris grupe mogao bi biti spriječen i u slučaju da regulator ocijeni da se njeno preuzimanje udjela u Pozavarovalnici Sava do sada nije odvijalo na transparentan način, navode slovenski mediji.